קונה או מוכר דירה? חשוב שיהיה לצידך עו”ד מקרקעין

עסקת נדל”ן, כמו קניית דירה או מכירת דירה, זו העסקה הגדולה והיקרה ביותר שתהיה לרובנו בחיים. בעסקה מסוג זו חובה להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום המקרקעין. רוצים לדעת מדוע חשוב כל כך שעורך דין מסוג זה ילווה אתכם בעסקת הנדל”ן? קראו מאמר זה ותוכלו לדעת.

רכישה או מכירה של דירה: החשיבות של ליווי עו”ד מקרקעין

אצל רוב האנשים, קנייה של דירה או מכירה של דירה וחתימה על חוזה מכר, הן העסקה הכלכלית הגדולה והמשמעותית שיבצעו במהלך חייהם.

מכירת וקניית דירות (ובתים או מגרשים) הינו תחום שדורש ליווי מקצועי של עורך דין. בתחום זה ישנה חשיבות עצומה לליווי של עורך דין מקרקעין. גם כאשר העסקה נראית פשוטה וקלה הדברים אינם כך. ישנם סעיפים רבים הקשורים בחוזה מכר, אותם צריך לבדוק, ולבדוק היטב: מי קונה, מי מוכר, מה קונים, האם המבנה פנוי באמת, האם יהיה מיסוי לא צפוי ועוד ועוד.

דיני מקרקעין הינו תחום מורכב והנזק שעלול להיגרם עקב טעויות, לשני הצדדים הקשורים בעסקת המקרקעין, עשוי להיות גדול מאוד. הניסיון מלמד שככל שהעסקה גדולה יותר, כך רכיב הסיכון משמעותי יותר. לעיתים, אפילו טעות קטנה בחוזה מכר, שמקורה בחוסר תשומת לב, עלולה לגרום להפסדים כספיים גדולים. תפקידם של עורכי דין המלווים עסקאות מקרקעין הוא למזער את רכיב הסיכון בעסקה וללוות אתכם בבטחה לעסקה בטוחה.

אילו תחומים עורך דין המקרקעין יבדוק בעסקה?

קיימים מספר תחומים אותם עורך הדין בודק כאשר הוא ניגש לעזור לכם בעסקת הנדל”ן, אך להלן העיקריים שבהם:

  • מצב משפטי של הנכס: על העורך דין לבצע בדיקות מקיפות של המצב המשפטי של הנכס, מי בעל הזכויות והאם ישנן הערות אזהרה או אחרות על זכויות אלו. מספר רב של נכסים אינם רשומים בטאבו ולכן יש לבצע בדיקות מקיפות ורחבות יותר על מנת לבדוק את המצב המשפטי של הנכס. הבנק ממנו נוטל הרוכש משכנתא מבקש מסמכים מיוחדים בנכסים הנ”ל ולכן יש לקבל מהמוכר את מלוא המסמכים המבוקשים בטרם ביצוע העסקה, אחרת יכול למצוא עצמו הקונה בפני שוקת שבורה.
  • מיסוי: במידה והנכם מוכרים את הדירה, עורך הדין יבדוק האם הנכם זכאים לפטור ממס שבח ובמידה ולא כמה מס שבח תשלמו והאם יש דרכים להפכיתו. במידה והנכם רוכשים נכס, עורך הדין יבצע בדיקה ויוודא אם יוטל עליכם היטל השבחה משום שהאזור עמוד בפני עליית ערך כתוצאה מתוכנית עירונית או זכויות חדשות שמועצת העיר עמדת להעניק לתושבי השכונה.
  • זכרון דברים: “זכרון דברים” הנו מסמך מחייב גם מבחינת מיסוי מקרקעין. לפיכך יש לנקוט משנה זהירות ולהיוועץ בעו”ד מומחה למקרקעין עוד לפני החתימה על זכרון הדברים.

חשוב כי תדעו כי התחומים שצוינו לעיל הינם רק חלק מעבודתו של עורך דין לענייני מקרקעין. לפיכך, חשוב מאוד לשכור שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין בכל עסקה של רכישה או מכירה של דירה. עו”ד זה ילווה אתכם לאורך כל התהליך ויטפל באופן מקצועי בכל הפרטים הקטנים בעסקה. חשוב כי תזכרו שעדיף לשלם שכר טרחת עורך-דין עבור העסקה מאשר לשלם מאוחר יותר שכר טרחת עורך דין עבור ייצוג בבית משפט.  ושלא תשלמו מאוחר יותר סכומים גדולים בהרבה בגין טעויות של חוסר ידע או חוסר ניסיון שנעשו בעת החתימה על עסקת הנדל”ן.

תוכן עניינים