מה הדרך הנכונה לבחור עורך דין מקרקעין?

בתקופה האחרונה פורסם באמצעי התקשורת כי מחצית מהתביעות המוגשות נגד עורכי דין בגין רשלנות מוכשת כנגד עורכי דין בתחום המקרקעין. דיווחים אלה לא מפתיעים וזאת עקב העובדה כי עסקאות מקרקעין הן לרוב עסקאות ענק בקנה מידה של האדם הפרטי. לכן, על מנת שתוכלו לקנות או למכור דירה בראש שקט כדאי שתדעו כיצד לבחור בצורה נכונה את עורך הדין שייצג אתכם ויפעל להגשת מטרותיכם. אנו במשרד גולדברג ושות’ ערכנו עבורכם מדריך לבחירת עורך דין מקרקעין בצורה הטובה ביותר. 

עורך דין מקרקעין: האם אנחנו חייבים אותו לצידנו לליווי העסקה?

רבים בטוחים כי כל התהליכים השייכים לתחום הנדל”ן מצריכים עורך דין מקרקעין, אך אנו נפתיע אתכם ונעדכן כי לא בכל העסקאות הללו צריך עורך דין זה לצידנו. המקרים הנפוצים ביותר בהם כדאי להיעזר בעורך דין מקרקעין הם מכירות דירה, קניית דירה יד שנייה, עסקאות תמ”א וקניית דירה מקבלן. לעומת זאת, ישנם תהליכים משפטיים השייכים לעולם הנדל”ן, כמו ירושת נכס, בהם לרוב עדיף לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה.
חשוב להבין כי בעסקאות הנדל”ן בהם אנו כן זקוקים לעורך דין מקרקעין אנו בהחלט חייבים את שירותיו. כאשר הנכם עורך דין מקרקעין יש לבחור בכזה הבקיא בתחום על בוריו ושיהיה לו ניסיון ספציפי מסוג העסקה המדוברת. רק עו”ד מקרקעין בעל ותק וניסיון, העוסק בתחום של מקרקעין באופן שוטף ויומיומי, יהיה בקיא בכל ההיבטים החיוניים הרלוונטיים הכרוכים בהעסקה, לרבות בעדכוני פסיקה ושינויים מיסויים, ובכל מיני “מוקשים” העשויים לצוץ בדרך. כאשר העורך דין שתבחרו יהיה בקיא ובעל ניסיון בתחום המקרקעין הוא יוכל לסייע לכם בקבלת החלטות החל מהשלב המקדמי של ניהול המשא-ומתן והתהוות העסקה ועד לסיומה המוצלח. בנוסף, הוא ייתן לכם מענה משפטי ופתרונות לכל בעיה שתתעורר בעסקה, כאשר הוא מייצג אך ורק את האינטרסים שלכם ומגן עליכם יחד עם מזעור כל הסיכונים האפשריים.
נחזור ונדגיש כי לא כל עורך דין מבין במקרקעין, לכן חשוב לוודא מראש כי עורך דין שתשכרו את שירותיו הוא אכן בעל הבנה וניסיון מעמיקים וראויים בתחום המקרקעין.

מה תפקידו של עו”ד מקרקעין?

לאחר שהסברנו כי הנכם זקוקים במקרים רבים לעורך דין מקרקעין שילווה אתכם, נסביר באופן כללי מה תפקידו.
תפקידו של עורך דין מקרקעין הוא לדאוג לאינטרסים שלכם בעסקה ולוודא שבצד השני אין מידע שהוא מסתיר מכם ויכול לפגוע בכם בעתיד. עורך הדין מטעמכם יבצע את כל הבדיקות הנדרשות לעסקה. כך למשל, אם אתם קונים דירה מקבלן, הוא יבדוק את הבעלות על הקרקע, האם קיימות הערות אזהרה על הקרקע, האם יש שעבוד על הקרקע ועוד שלל בדיקות שנשמעות כמו סינית לרובנו. יתר על כן, עורך הדין ינהל עבורכם את המשא ומתן על החוזה. כל חוזה, גם מול חברת קבלן, פתוח למשא ומתן ולשינויים. עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל העסקה, גם במעמד החתימה, ולבסוף יבצע את הרישום במקומות הנדרשים (רישום בטאבו וכו’).

כיצד אנו ממליצים לבחור עורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה:

כעת, נסביר באופן מסודר כיצד מומלץ לכם לבחור עורך דין מקרקעין שילווה אתכם ויפיק לכם הצלחה מעסקת הנדל”ן:

  • תבקשו המלצות: הדרך הטובה ביותר לבחור עורך דין מקרקעין היא על ידי המלצות. אם הנכם מכירים קרובי משפחה או חברים שלקחו שירות של עורך דין מקרקעין והיו מרוצים מהעבודה, מהשירות ומהתוצאות – בקשו את הפרטים וצרו קשר. במידה ואין בידיכם המלצות מבעוד מועד, ניתן לבקש מעורך הדין שיספק בעצמו המלצות ולקוחות מרוצים, וניתן לשוחח עמם ולקבל חוות דרך בלתי מתווכחת ובלתי משוחדת.
  • תבחרו בעורך דין המתמחה רק במקרקעין: תחום המקרקעין מלא בפרטים קטנים שחוסר ידיעתם יכולה להוביל לנזק גדול, ולכן חשוב שעורך הדין יכיר את כל הדקויות. אמנם לא קיימת תעודה שמעידה שעורך הדין מתמחה במקרקעין, אך בהחלט אפשר ורצוי לבקש לראות תעודות של השתלמויות בתחום.
  • תבחרו בעורך דין בעל ניסיון רב: רוב הסיכויים שעסקת המקרקעין שעומדת בפניכם היא העסקה הגדולה בחייכם, או לפחות אחת הגדולות. לכן, לא כדאי שתבחרו עורך דין מקרקעין חדש ולא מנוסה שירוויח את ניסיונו על חשבונכם. חשוב לציין שיש לבחור בעורך דין בעל ניסיון וזאת ללא קשר אם הצורך שלכם בו קשור לעסקה קטנה או לעסקה גדולה המצריכה ניסיון ספציפי, היכרות מעמיקה עם החוק והפסיקה וידע והבנה בניהול משא ומתן. חשוב להבין כי לעסקאות שונות דרושים כישורים שונים. עורך דין מקרקעין שעבד במשרד עורכי גדול ויש לו את הניסיון הרלוונטי לעסקה שבפניה אתם עומדים יכול לקצר עבורכם תהליכים, לקדם את העסקה בצורה מהירה יותר, ליישר הדורים, לסגור את כל הפינות ולקשור את כל הקצוות, כדי שבסופו של דבר תהיו שבעי רצון.
  • אל תסתפקו בעורך דין של הקבלן- קחו עורך דין משלכם:  במידה והנכם קונים דירה חדשה  מקבלן, רוב הסיכויים שתאלצו לשלם שכר טרחה לעורך הדין מטעם הקבלן, אבל למרות שאתם משלמים לו לא מעט כסף עורך הדין מטעם הקבלן לא יכול לייצג אתכם בשל ניגוד אינטרסים. לכן, לא חשוב כמה הקבלן נתפס כאמין וכמה המוניטין שלו גבוה, אל תוותרו על שכירת עורך דין מקרקעין שייצג אתכם בחוזה מול הקבלן. אם תחפשו מעט ברשת תמצאו כי רוב חברות הקבלן נתבעו לפחות פעם אחת על ידי רוכש.
  • שקיפות– למרות האמון בינכם לבין עורך הדין, למרות האמון, חשוב להקפיד על שקיפות ולשים את הכל על השולחן – בשביל זה ישנה הצעת מחיר שתבהיר ביניכם הכל. חשוב שהצעת המחיר תכלול פירוט מלא וברור של התחייבויותיו של עורך הדין כלפיכם.

תוכן עניינים